PRELEŽANINY

Zobraziť všetky

PRELEŽANINY

Preležaniny trápia veľké množstvo seniorov. Sú to vredy na koži spôsobené pôsobením viacerých činiteľov, hlavným je však tlak vyvolávajúci lokálne neprekrvenie; to znamená, že neokysličené bunky odumierajú a opakujúce sa doby pôsobenia tlaku vedú k vzniku zápalových stavov, ktoré sa v krátkom čase môžu zmeniť na preležaniny. Koža otierajúca sa o iné povrchy sa oslabuje, tratí pokožku a môže sa poškodiť. Všetky poškodenia a podráždenia kože taktiež napomáhajú vzniku preležanín. Ďalším vplyvným činiteľom je macerácia, čiže rozmočenie kože a zmenšujúca sa odolnosť kože spôsobená stálym kontaktom s vlhkosťou. Preležaniny môžu byť tiež spôsobené aj zlou posteľou, ktorá je príliš tvrdá, alebo aj nedôsledným a neodborným opatrujúcim personálom. Preto je dôležité, aby sa o seniorov staral kvalifikovaný a pozorný personál.

Preležaniny sa objavujú najmä u ľudí, ktorí majú problémy s pohybom alebo u tých, ktorí majú obmedzenú mobilitu; ide najmä o ležiacich, chorých ľudí alebo ľudí pohybovo postihnutých. Nedostatok pohybu však nie je jediným dôvodom vzniku preležanín. Preležaniny spôsobuje aj poranenie a otrenie pokožky, nesprávne ošetrenie, navlhčenie kože, príliš vysoká teplota prostredia, oblečenie a posteľná bielizeň z umelých a tvrdých materiálov, či všeobecne zlý zdravotný stav klienta, t. j. nedostatočná výživa, deficit krvi, bielkovín, a podobne.

Preležaniny môžeme podľa stupňa závažnosti rozdeliť do piatich stupňov. Preležaniny postihujú, ako bolo už spomenuté, ľudí, ktorí majú problémy s pohybom, ale aj v tomto prípade sa možno preležaninám vyhnúť. Chorému je potrebné meniť polohu tela napríklad každé 2-3 hodiny, obmedzovať mu tlak na kožu, a ak sa už objavili prvé pokroky, treba chorému pri ukladaní oddeľovať nohy vankúšom. Dôležitá je aj posteľná bielizeň, ktorá nesmie byť vlhká, a musí byť z kvalitných materiálov. Tiež treba dbať na dostatočnú starostlivosť o kožu hygienou, masírovaním, a pod.

Starostlivosť o chorého, ktorý má problémy s pohybom, je v domácom prostredí veľmi náročná; ako fyzicky, tak aj časovo. Pacient potrebuje, aby sa mu v pravidelných intervaloch menila poloha tela.

Registrácia