KRVNÝ TLAK POD KONTROLOU

Zobraziť všetky

KRVNÝ TLAK POD KONTROLOU

S krvným tlakom nie sú žarty. S pribúdajúcimi rokmi sa viacerým ľudom začínajú objavovať aj problémy s krvným tlakom. Niekto ho má vysoký a niekto naopak nízky. To sú najznámejšie základné poruchy, ktoré pozná väčšina z nás.

Téma krvného tlaku a jeho rôznych porúch vyžaduje veľmi obsiahlu a odbornú diskusiu. V našich krátkych príspevkoch na tak obsiahlu tému nemáme priestor, a preto prinášame aspoň základné informácie a stručný prehľad. Poruchy krvného obehu patria medzi najrozšírenejšie ochorenia v celosvetovom meradle.

Vysoký tlak sa tiež nazýva aj tichým zabijakom. Je to z toho dôvodu, že nemá častokrát viditeľné prejavy, podľa ktorých by sa dal rozoznať. Často preto diagnóza prichádza až neskoro.

Nízky tlak sa dá rozoznať na rozdiel od vysokého krvného tlaku na základe symptómov ako sú studené ruky alebo chodidlá, častá únava, nechuť do aktivít, šum v ušiach a pod. Pri podozrení na diagnózu je klient v opatrovateľskom domove vždy odborne prehliadnutý zdravotníckym personálom. V prípade, že ide naozaj o nízky tlak alebo iné ochorenie, je nasadená liečba a priebežne sa sleduje stav a reakcie klienta na danú liečbu.

Liečba krvného tlaku je často jednoduchá a netreba sa jej báť; treba si ale uvedomiť, že je to liečba na celý život. S krvným tlakom súvisí aj stravovanie a pohyb – témy, ktorým sme sa venovali v predchádzajúcich článkoch.

 

Registrácia